Milline näeb välja personalitöö kiiresti kasvavas startup’is

Millega tegeleb Marian Kuusemäe ning Fractory? Kuidas on ettevõte lühikese aja jooksul edukalt laienenud välisturgudesse? Kuidas erineb personalitöö startup’is personalitööst suures korporatsioonis? TalentHub’i 40. podcast’i külaliseks on ettevõtte Fractory personalijuht Marian Kuusemäe.

Millega tegeleb Marian Kuusemäe?

Mitmekülgse kogemusega Marian Kuusemäe on enda karjääri vältel töötanud nii konsultatsiooni firmas, suures korporatsioonis ning ka startup’is. Oma tee personalivaldkonda leidis Marian juba ülikooli alguses, kui liitus organisatsiooniga AIESEC. “Sealt tekkis mulle ülevaade, mida organisatsiooni juhtimine endast kujutab ning millised ülesanded on erinevatel funktsioonidel, näiteks turundusel, müügil ning finantsil.”

Marian mainib, et 2009. aastal majanduskriisi ajal oli töö leidmine paras väljakutse. “Sain lõpuks võimaluse CVO-lt ning tõestasin ennast kuu vältel piisavalt hästi. Olin seal kokku 3 aastat, mille jooksul viisin läbi suuri projekte.” 

Mariani tänane roll on olla personalijuht kiiresti kasvavas iduettevõttes Fractory. Seal juhib ta neljaliikmelist personalitiimi. “Minu eesmärk on tagada see, et tiimil on kindel visioon ning eesmärgid. Igaüks peab teadma oma prioriteete – enda poolt annan vabad käed ja olen toeks,” sõnab Marian. 


Fractory teekond ning laienemine välisturgudesse

Fractory on pilvepõhine tootmisplatvorm, mis viib omavahel kokku insenerid ning tootmise metallitööstuses. Tegemist on tehnoloogiaettevõttega, mis aitab klientidel tellida erinevaid tooteid ning seda kõike ühest kohast. Fractory platvormi kasutades, saad kliendina täpsustada, millist toodet soovid, milliste mõõtudega ning mis kogustes. Süsteem arvutab seejärel välja hinna ning annab teada, kui kaua toote tegemine aega võtab. Viimase sammuna transpordib Fractory valminud toote kliendi ukse taha. 

Marian liitus Fractoryga 2021. aasta septembris, mil ettevõtte oli äsja kaasanud A-seeria voorus 7,5 miljonit eurot. Selleks ajaks oli tiim laienenud lisaks Eestile ka juba Inglismaale. 

“Liitudes oli minu esimeseks prioriteediks ära kaardistada, kus me parasjagu oleme ning mis on meie eesmärgid. Sain kiiresti aru, et põhifookus läheb värbamisele. Kuna Inglismaal olime juba mõnda aega tegutsenud ning sealses turus on omad värbamisnüansid, siis oli loogiline samm värvata lokaalne personalipartner Inglismaale ning lisaks veel võtta värbaja ka Eestisse.”

Tänaseks on Fractory kasvanud 80 töötaja suuruseks, millest 50 inimest asub Eestis. “Suur osa  meie inimestest töötavad kontorist. Inimesi, kes on sajaprotsendiliselt kaugtööl, on meil ainult kaks. Küll aga on meil võimalus töötada paindlikult, mis tähendab, et me ei nõua igapäevaselt kontoris viibimist.

2022. aasta alguses laienes Fractory Chicagosse. Kusjuures ei kasutanud ettevõte USA-s kandidaatide leidmiseks ühtegi välist abi. “Saime palju häid kandidaate, kasutades ainult LinkedIn töökuulutusi. Kuna USA-s leidub sarnaseid platvorme nagu Fractory, siis sealne tootmismaailm näeb selget trendi, et viis, kuidas tootmismaailmas tellitakse, on liikumas just selles suunas, millega meie igapäevaselt tegeleme.”


Milline näeb välja Fractory värbamisprotsess?

Mariani sõnul on Fractory värbamisprotsess üsnagi traditsiooniline. Esimeseks sammuks on screening ehk lühikõne, mille käigus hindab värbaja kandidaadi motivatsiooni ning küsib põgusalt ka töökogemuse kohta. “Lisaks täpsustame selles voorus üle palgaootuse ning kuupäeva, millal kandidaat eduka värbamiskonkursi korral tööd alustada saaks.”

Lühikõnele järgneb kohtumine otsese juhiga. Selle sammu eesmärgiks on hinnata isikuomadusi ning kultuurilist sobivust. Pärast seda, on meil sõltuvalt rollile testülesanne, mis hindab kandiaadi oskusi. Arendajatele on meil välja töötatud testitöö ning müügiinseneridele valdkonnapõhine küsimustik. Kuna müügiinseneri roll nõuab müügioskust, siis peame testima ka kandidaadi julgust ning oskust teha müügikõnesid.

Edukale testülesandele järgneb reference check ning viimaseks sammuks on vestlus ühe asutajaga. 


Personalitöö startup´is ja korporatsioonis – mis on nende erinevused? 

Mariani sõnul on hea viis oma personalitöö karjääri alustada suures ettevõttes. Suurtes korporatsioonides on personalitiim üldiselt hästi paika pandud, mis tähendab, et sul on ülevaade protsessidest ning funktsioonidest. See kõik aitab sul paremini aru saada, millega soovid igapäevaselt tegeleda. Sellegipoolest, võib suures ettevõttes olla keerulisem päevavalgele tulla uute ideedega ning neid ellu viia, mainib Marian. 

Personalitööd startup´is iseloomustab suur õppimiskõver. Sul ei hakka kunagi igav, kuna saad proovida erinevaid tegevusi ning lähenemisviise. Siinkohal aga mainib Marian, et olla ainuke personalitöötaja alustavas ettevõtes, on äärmiselt keeruline. Paljud inimesed tulevad sinu juurde erinevate küsimustega, millele pead kiiresti vastuseid leidma. 

Kuidas algas sinu personalitöö teekond? Või äkki on sinu personalikarjäär alles algamas? Lisa allpool oma kommentaar!


Meist

TalentHub on värbamisagentuur, mille asutajateks on pikaajalise inhouse-kogemusega personalieksperdid Reet Kaurit ja Käthe-Riin Tull. Olles oma klientidele partneriks erinevates personaliküsimustes, on TalentHub’i lähenemine värbamisele keskendunud läbipaistvusele. Oma podcast’idega soovime värbamis- ning personalitööga seotud teadmisi ka laiemalt jagada.