Kuidas värvata välismaal asuvat ja sinna tööle jäävat talenti?

Kuidas värvata välismaal asuvat ja sinna tööle jäävat talenti?

Millega tegeleb Liina Laas ning kahe aastaga ükssarvikuks kasvanud startup Deel? Kuidas värvata välismaal asuvat ja sinna tööle jäävat talenti? Kuidas on COVID-19 mõjutanud kaugtööd? TalentHubi 31. podcast´i külaliseks on Deeli Baltikumi regiooni laienemisjuht Liina Laas.

Millega tegeleb Liina Laas ning kahe aastaga ükssarvikuks kasvanud startup Deel?

Liina on olnud juba kümme aastat ettevõtlik inimene. Selle aja jooksul on ta töötanud mitmes startupis ning asutanud erinevaid organisatsioone. Tänaseks on ta Baltikumi regiooni laienemisjuht iduettevõttes Deel.

Kui küsida, kuidas Liina Deeli sattus, mainib ta, et kuulis ettevõttest tuttava kaudu. “Deel lahendas probleemi, mis oli minu laual juba aastaid.” Nimelt on Deeli kaudu võimalik värvata endale täiskohaga välismaal asuvat ja sinna tööle jäävat talenti.

Just see sama probleem oli Deeli asutajatel Alex Bouazizel ja Shuo Wangil. Nad teadsid inimesi, keda värvata, kuid probleem leidus selles, et ihaldatud talent oli üle maailma laiali. Niisiis sündiski idee lahendusest, mis võimaldab ettevõtetel värvata välismaal viibivat talenti nii contractorina kui ka täiskohaga, ilma et töötajad oma asukohta muudaksid.

“Kui ettevõttel on parasjagu kiire kasvufaas, siis kipub Baltikumis kohalikku tööjõudu väheks jääma,” mainib Liina. Deeliga on sul võimalus värvata inimesi, kes Eestisse elama tulla ei taha, kuid soovivad sinu ettevõttega liituda. See muidugi eeldab, et kandidaat on valmis tegema sajaprotsendiliselt kaugtööd,” sõnab Liina.

Kuidas on COVID-19 mõjutanud kaugtööd?

Liina mainib, et kui varasemalt suhtuti kaugtöösse kui mingisse imelikku hüvesse, mida startupid pakuvad, siis nüüdseks on kaugtöö muutunud tavaks. “Pika aja peale leidsin, et kaugtöö muutis inimesi, kaasa arvatud mind, produktiivsemaks,” mainib Liina. “Mul on olnud selliseid rolle, kus ma tiimiga näost näkku ei kohtugi. Oluline polegi see, et tuled iga päev kontorisse, vaid see, et oled produktiivne. Mina leian, et suudan kodus olles paremini keskenduda ning tänu sellele teha ka paremat tööd. Usun, et kui teed oma tööd arvutis, siis võiksid seda teha ükskõik kus olles,” mainib Liina.

Väidetavalt on Deeli töökultuur läbinisti remote. Siiamaani on see ettevõttel hästi välja tulnud, mainib Liina. “Me kõik teame, kuhu poole me pürgime ning meie värbamistiim on teinud head tööd, et leida meile inimesi, kes omavahel klapivad.“

Siinkohal rõhutab Liina, et kui sul pole kommunikatsioon paigas, siis võib töösuhe kaugtööl oleva töötajaga kiiresti ebaõnnestuda. Kui uuel inimesel puudub arusaam ettevõtte töökultuurist ja visioonist, võib neil kiiresti motivatsioon kaduma minna, mainib Liina.

Lisaks leidub ka neid inimesi, kes lihtsalt ei soovi kaugtööd teha. Põhjusteks võivad olla näiteks keskendumist segavad lapsed, ebapiisav ruum jne. Ruumipuuduse probleem on eriti nähtav suurlinnades, kus kinnisvara on kallis ning töötajatel pole võimekust suurt korterit üürida. Selleks, et seda probleemi lahendada, pakub Liina sõnul Deel oma töötajatele võimalust kasutada coworking ruume. Kaugtöö tegemine ei pea ilmtingimata tähendama kodust töötamist – tööd võib teha ka kohvikust, lisab Liina.

Kuidas käib Deelist värbamine?

Kuidas näeb Deeli kaudu välismaal viibiva inimese värbamine siis välja? Liina sõnul võtab Deel siinkohal konsultandi rolli. “Täiskohaga töötaja värbamisel sõlmime kõigepealt ettevõttega lepingu, mille käigus paneme kirja värvatud inimese asukoha, töö sisu, palga, puhkusepäevad ning maksud.” Toetudes eespool mainitud informatsioonile ning kohalikele seadustele, koostab Deeli platvorm lepingu ise. Pärast kliendi lepingut sõlmib Deel töötajaga teise lepingu, kus on kirjas tema töökohustused, hüved jne.

Deeli eesmärk on teha kogu protsess kliendile võimalikult lihtsaks. “Meie teeme omalt poolt ära kogu HR protsessid, alates lepingutest kuni töötaja registreerimiseni,” sõnab Liina. “Lisaks ei pea sa saatma edasi-tagasi e-maile ega tegelema contractorite arvetega. Arveid, töötaja hüvesid, palka jne saad hallata Deeli platvormil. Palga maksmine käib ühe klikiga ning seda on võimalik teha erinevates valuutades,” sõnab Liina.

Kuna hüved nagu näiteks puhkusepäevad on riigiti erinevad, siis tuleb töötajaga leping koostada just vastavalt kohalikele seadustele. Näiteks on Prantsusmaal puhkusepäevi aastas 40, Eestis aga 28. Erinevalt paljudele riikidele, ei pakuta näiteks USAs lapsehoolduspuhkust. Siinkohal mainib Liina, et selliste lisahüvede pakkumine on alati võimalik. See tuleb lihtsalt lepingusse kirja panna. 

Lisaks on Deeli platvormil võimalik pakkuda töötajatele optsioone ning seda hallata. “Uuele töötajale on see väga meeldiv kogemus. Kõigepealt saavad nad e-maili, mis suunab neid Deeli platvormile. Seal näevad nad enda palka ning saavad teate, et neile on pakutud ka optsioone.” 

On oluline mainida, et värvatud inimene registreeritakse lõpuks Deeli töötajaks. “Kuna meie võtame töötaja enda nime alla, siis kaob kliendi jaoks ka see risk ära.” Aasta lõpuks plaanib Deel oma ettevõtte registreerida juba üle üheksakümnesse riiki. “Enamik riike, kust ettevõtted värvata soovivad, on Deelis juba olemas,” lisab Liina.

Hinnastamine

Liina sõnul maksab contractorite värbamine ettevõttele 49 dollarit kuus ühe lepingu kohta. See hõlmab palgaarvestust ning seda makstakse töösuhte lõpuni.

Iga täiskohaga töötaja värbamisel on see hind 500 dollarit kuus. See hõlmab kõike, alates HR protsessidest, maksudest kuni palgaarvestuseni. “On riike, kus kasutame partnereid ning seal on kõige kõrgem hind olnud 800 dollarit kuus,” lisab Liina.

“Meie saadame kliendile koondarve. See, mis kursis arve väljastatakse, saab klient ise valida. Sellisel juhul lähtume pankade valuutakurssidest,” mainib Liina.

Mis juhtub siis, kui Deeli kaudu värvatud inimene lahkub?

Liina sõnul lähtub Deel sel juhul kohalikest seadustest. “Esiteks vaatame, kas on vaja teha performance review. Seejärel nõustame klienti, milline näeb see protsess välja ja kuidas sellele läheneda. Kuna seadused on riigiti erinevad, harutame sammu-haaval lahti, kuidas mõlemad osapooled saaksid sõbralikult lahku minna. Samas on meil olnud ka olukordi, kus töötaja ja tööandja saavad ühisele meelele ning töösuhe jätkub,” sõnab Liina.

Soovid kasutada Deeli? Küsi teenuse tutvustust siit ja saa 20% soodustust. 

Meist

TalentHub on värbamisagentuur, mille asutajateks on pikaajalise inhouse-kogemusega personalieksperdid Reet Kaurit ja Käthe-Riin Tull. Oma podcast´idega soovime värbamis- ning personalitööga seotud teadmisi ka laiemalt jagada.