Uudiseid teiselt poolt maakera ehk personalitööst Uus-Meremaal

Uudiseid teiselt poolt maakera ehk personalitööst Uus-Meremaal

Kuidas käib värbamine ja personalitöö teisel pool maakera? Mis paneb ühe HR-inimese blogi kirjutama ning millised kuumad teemad leiavad kajastamist aastal 2020? Mis kandidaadikogemusega jätkuvalt halvasti on ja kuidas seda parandada? TalentHub’i viienda podcasti külaliseks on ISS Uus-Meremaa personalijuht, blogija ning  “Praktilise värbamisturunduse käsiraamatu” autor Helo Tamme

Staažikas HR-guru

Kui Helo väike oli, meeldis talle töötegemist mängida. See käis nii: tuli ema juurest hankida terve hunnik blankette ning neid siis koos õega täita. “Omamoodi naljakas, mõeldes kui õnnelik ma täna oleks kui vaid ühtegi blanketti täitma ei peaks,” muigab Helo. Blankettidega puutus Helo uuesti kokku raamatupidajana töötades ning oli personalitöö valdkonda sisenedes arusaamal, et need on ka seal domineerimas: “Tundus, et mis see personalitöö ikka muud on kui töölepingute blankettide täitmine,” meenutab ta esmamuljet valdkonnast. 

Tänaseks on Helo personalivaldkonnas töötanud juba pea 20 aastat, peab äärmiselt populaarset blogi, on kirjutanud “Praktilise värbamisturunduse käsiraamatu” ning elab Uus-Meremaal, kus sealses ISS harus personaliameti juhti peab. Mis on teda kõik need aastad personalivaldkonnas hoidnud? “Klassikaline vastus on, et inimesed. Tegelikult aga muutuv ja muutlik valdkond – kuna personalivaldkond pidevalt areneb, saab läbi selle ka ise pidevalt areneda, juurde õppida ning teha midagi sellist, mis inimestele korda läheb.”

Kurikuulus ja kuldaväärt blogi

Ja Helo tegemised lähevad inimestele väga korda – eriti tema blogi, mis on värbajaid ja ettevõtete personalijuhte juba 2013. aastast heade nippide ja nõuannetega aidanud. Kuigi esialgu keskendus Helo blogis vaid töökuulutustele, siis praegu katavad tema postitused erinevaid värbamise ja personalitööga seotud teemasid. Kuidas blogi aga alguse sai? 

“No juhtus nii, et 2013. aasta märtsis sain tütre ja jäin lapsehoolduspuhkusele. Mis aga kiiresti selgeks sai oli see, et ma niisama kodus ei viitsi olla. Andsin tol ajal Tallinna Majanduskoolis värbamisalaseid loenguid ning töökuulutuste teema oli aktuaalne. Hakkasin neid läbi kammima ning otsustasin, et selle asemel, et tuua välja vigu, keskendun hästi kirjutatud kuulutustele, sest neist saab õppida. Ja nii esimene postitus sündiski.”

Ideid blogipostituste jaoks saab Helo enamasti oma peast ning töös ette tulnud probleemidest, kuid abiks on ka põnevad artiklid ja podcastid. Üks viimaseid selliseid postitusi, mille idee tuli Jacob Morgani podcastist ning mille tulemusel Helo McDonaldsisse kandideerimist katsetas, kannab nime “Värbamine just nagu Hollywoodi filmis”. Artiklis tutvustab ta kolme ulmelisena tunduvat näidet, kus organisatsioonid on astunud mitu sammu tuleviku suunas ja teinud ulmelisena tunduvaid värbamistegusid. Soovitame lugeda!

Personalitööst teisel pool maakera

Nagu ka eelpool mainitud, siis Helo elab ja töötab Uus-Meremaal. Kuna ta oli esimene, kes ISS Pacificusse ümberasumisega tööle läks, siis mingit sissetöötatud relocation protsessi tal ei olnud, küll aga oli suur abi kolleegidest: “Kolimisele eelnes ikkagi kuudepikkune kodutöö, abiks nii Google, kolleegid kui ka “eestlased uus-meremaal” Facebooki grupp. Kuna ma kolisin terve perega, siis oli palju küsimusi, alates koolide ja lasteaedade tasudest, lõpetades viisaprotsessi eripäradega, mille osas nõu vajasin.”

Kuna enamik protsesse on automatiseeritud, on Helol ja ta tiimil võimalik rohkem sisuliste asjadega tegeleda – Helo sõnul eesti mõttes klassikalist personaliarvestajat neil tööl ei olegi: “Kogu värbamistarkvarast tulev info suhtleb otse palgaarvestuseprogrammiga, selle põhjal koostatakse automaatselt tööleping, mis koos muude sisseelamismaterjalidega saadetakse otse inimesele.” See on ka põhjuseks, miks ISS-i saab tööle kandideerida vaid läbi nende veebilehe, kus tuleb täita väga põhjalik ankeet – just seda infot kasutatakse hiljem lepingu koostamiseks.

Viimase aja põnevamaid väljakutseid oli Helol 200 puhastusteenindaja ülevõtmine. Jah, mitte värbamine, vaid ülevõtmine: “ISS alustas teenuseosutamist suures haiglas, kuid et vältida seda, et teenusevahetaja vahetudes sajad inimesed töö kaotavad, võimaldab Uus-Meremaa seadusandlus töötajatele nö teise tööandja juurde üle minna. Üleminekuprotsess ise hõlmab väga erinevaid tegevusi, alates ametiühingu ja kliendi esindajatega planeerimisest, lõpetades ülemineku valinud inimestele kohtumistel info jagamisega, dokumentide vormistamise ja ISS-i töökultuuri ja väärtuste tutvustamisega.” Põhjalikumalt saab selle kohta kuulata podcastist alates 33:30.

Fookuses kandidaadikogemus 

Lõpetuseks ka Helo lemmikteemast – kandidaadikogemuse loomisest. Miks see oluline on ja kuidas seda paremaks teha? “Kandidaadikogemuse disainimine sõltub sellest, kes on meie kandidaat ja keda me ootame kandideerima. Minu soovitus on kogu kandidaadi teekond ise läbi teha. Enamasti asjad, millega on võimalik kogemust suurel määral paremuse poole mõjutada, on väikesed asjad –  elementaarne viisakus anda inimesele tagasisidet, vastata kirjadele jne. Miks see oluline on? Esiteks, inimene on panustanud ja on õiglane seda panust hinnata. Teiseks – negatiivne kandidaadikogemus mõjutab negatiivset ka ettevõtte mainet.”

Siinkohal on oluline märkida, et seda kõike ei räägi Helo vaid oma peast, vaid ta on läbi viinud ka uuringu, kus praeguseks juba üle 100 inimese on jaganud oma kandidaadikogemusi. Enamasti on neist kahjuks olnud negatiivsed: “See on täiesti uskumatu, mis sealt välja on tulnud – inimesed räägivad, kuidas nendega ei võetud ühendust, kuidas nad ei saanud ettevõttest kedagi kätte, kuidas tööpakkumisest öeldi ära paar päeva enne tööleasumise aega või kuidas anti petlikke lubadusi, või neid hoopis murti. Läbiv joon oli aga tagasiside mittesaamine ja sellest tingitud frustratsioon.” 

2020.aastal kavatseb Helo nii oma töös kui blogis just kandidaadi- ja töötajakogemus loomisele keskenduda, proovides lahendada küsimust “Kuidas luua selline workplace experience, et inimesed end hästi ja õnnelikuna tunneks?”. Me soovime talle selles edu ja jääme põnevusega ootama uusi blogiartikleid, et isegi häid nippe kõrva taha panna. 

Mida teie arvate?

Millised häid nippe kandidaadikogemuse paremaks muutmiseks te teate või olete kasutanud? Kuidas olete oma ettevõttes lahendanud selle probleemi, et tagasiside andmine venib või jääb üldse ära? Samuti – kui teate mõnda teist teist Eestist pärit HR-inimest, kes kuskil eksootilises riigis töötab, andke meile teada! Oleme alati uute põnevate lugude otsinguil. 

Meist

TalentHub on värbamisagentuur, mille asutajateks on pikaajalise inhouse-kogemusega personalieksperdid Reet Kaurit ja Käthe-Riin Tull. Olles oma klientidele partneriks erinevates personaliküsimustes, on TalenHubi lähenemine värbamisele keskendunud läbipaistvusele ning andmetepõhisusele. Oma podcastidega soovime värbamis- ning personalitööga seotud teadmisi ka laiemalt jagada.