Karoli Hindriks: Aidates talendil jõuda sinna kuhu vaja – ka Eestisse

TalentHub podcast Karoli Hindriksiga

Karoli Hindriks: Aidates talendil jõuda sinna kuhu vaja – ka Eestisse

Kuidas sündis Jobbatical ning kuhu suundutakse? Mis toimub rahvusvahelise talendiga ning ümberasumisega? Kes on digitaalsed nomaadid ning kuidas neid ligi meelitada? Teise hooaja esimese podcasti külalisteks on Jobbaticali asutaja ja tegevjuht Karoli Hindriks.

Hunt kriimsilm, aga edukam

Leiutaja. Poliitik. Sariettevõtja. Karoli Hindriks on paljudele tuttav. Alustanud ettevõtjakarjääriga juba 16. aastaselt, juhib Karoli täna enda loodud idufirmat Jobbatical. Karoli sõnab, et suurimaks edasiviivaks jõuks on olnud kogeda, kuidas tema ideed on maailma muutnud ning kuigi kogemusi on aastate jooksul saadud palju, on suurimad õppetunnid tulnud just Jobbaticali juhtimisest: 

“Jobbaticali puhul olen enim õppinud seda, kuidas ehitada kultuuri, kus inimesed tahavad iga päev tööle tulla. Ja usaldus – kuidas teha nii, et inimeste vahel oleks usaldus, mitte poliitilisi mänge ja ärategemist.” Jobbaticaliga on seotud ka Karoli üks elu suurimaid õppetunde: “Kõik algas ühe küsitlusega, mis mu HR läbi viis. Selgus, et inimestel on raske minuga koos tööd teha. Juhina, kui sellisest asjast teada saad, on kaks varianti – kas ütled, et “olengi selline, leppige” või püüad aru saada, miks see nii on.”

Karoli valis teise variandi: “Ma analüüsisin end ning mõistsin, et kuna ma olen alati üksi pusija olnud, siis kuigi mul olid töötajad, käitusin nagu oleks endiselt üksi – mikromanageerisin ja kontrollisin. Tsiteerides aga Patty McCordi – juht peab andma inimesele jõu. Ütlesin seda ka oma tiimile ning palusin neil koos minuga aidata mul õppida ning muutuda.” 

Ei lase end takistada ega tagasi hoida

Karoli sõnab, et kuigi on küll nii, et kui hingega asja teed jõuavad õiged inimesed sinuni, siis ega ikka värvata tuleb ka ning seda ta on samuti kõvasti õppinud. “Üks asi, mis Jobbaticali kõige paremini kirjeldab, on see, et me oleme alati värvanud piirideta. Meie esimene töötaja tuli Argentiinast – ta tuli +35 kraadist -19 kraadisesse jaanuarisse ja kommenteeris kui huvitavat sahinat lumi saapa all teeb kui kõndida.”

Ise Karoli kunagi kandideerinud ei ole, küll aga on teda intervjuule kutsutud: “Oi, ja milline saladus see oli – ettevõtte nime ei öeldud, aga kõik pidi väga äge olema. Olin tol ajal valitud Pärnu linnavolikokku, meil oli sel päeval oluline hääletus ja minu intervjuu pärast tõsteti isegi  hääletuse aeg ümber. Sõitsin siis Tallinnasse intervjuule, kuulasin Freddie Mercury “Don’t stop me now” terve tee ning lõpuks kohale jõudes võtsid mind vastu kaks leedu poissi. Kutsusid MTV-d launchima Eestisse.”

Kuidas sündis Jobbatical?

Kui Karoli USA-s elas ning ühes Mountain View Think Tankis õppis, käis ta hommikuti ning igal hommikul jooksis ta mööda Google’i kontorist: “Jooksin ja mõtlesin, et kuidas siin Silicon Valley regioonis nii palju maailmamuutvaid ettevõtteid on. Ja sain aru, et inimesed ei ole siin targemad, vaid see regioon tõmbab ligi tarku inimesi. Miks aga ei võiks mõni teine, näiteks eksootiliselt põhjamaine koht sama teha?”

Jobbatical alustaski värbamisplatvotmina, kus ümberasumist pakuti tugiteenusena: “Saime aga varsti aru, et peame fookust muutma. Esiteks üha enam ettevõtteid ütles, et värbamisega saavad nad ise hakkama, aga tundsid suurt huvi just ümberasumise teenuse vastu. Teiseks – saime aru, et me oleme vitamiin, mitte valuvaigisti. Värbamisagentuure on palju, konkurents on suur. Samas kui värbamisagentuure võib klient kasutada erinevaid, siis ümberasumisega saab tegeleda ainult üks teenusepakkuja korraga.”

Kuid ka see polnud teekonna lõpp. Kui alguses ehitati tarkvara enda tarbeks – et Jobbaticali töötajad saaksid ümberasumisteenust võimalikult lihtsalt osutuda – siis nüüd liigutakse sinna, et müüa Jobbaticali tarkvara neile, kellel on sarnaselt vaja kas enda või oma klientide töötajaid ümber asustada. Hetkel on tarkvara lansseeritud neljas riigis – Saksamaa, Hispaania, Eesti ja Tšehhi. 

Digitaalsete nomaadidele viisa loomine

Ehk üks viimaseid algatusi, millega Karoli seotud on, oli Digital Nomad Visa loomine: “Alustame sellest, miks seda üldse vaja on. Meil on palju diginomaade – inimesi, kes reisivad läpakaga ringi ja töötavad kust tahavad. Samas ei ole see tegevus legaalne – riiki saab minna kas turistina või tööle sealse ettevõtte juurde. Kui freelancerid võivad endale sellist riski võtta, siis ettevõtete töötajad seda tegelikult teha ei saa, sest risk mõjutab ettevõtet.

Diginomaadi viisa loomine on seda olulisem samm kui mõelda ka koroona kriisi mõjule: “Kui pandeemia kontrolli alla saadakse ning reisime taastub, toimub plahvatuslik diginomaadide kasv – inimesed ise kui ka nende tööandjad on saanud aru, et remote work on võimalik. Ma arvan, et väga palju hakkavad reisima ja oma unistusi täitma.” Hea, kui Eesti on valmis neid vastu võtma. 

Ei teeks midagi teisiti 

Kuna podcasti külaline avaldatakse TalentHub’i sotsiaalmeediakanalites enne salvestust, on võimalik külalisele saata ka küsimusi. Lõpetuseks mõned küsimused, millele Karoli Hindriks vastata sai.

Küsimus: Kuidas leiad inspiratsiooni?
Karoli: “Elamises. Sisemine põlemine midagi muuta. Tunne, et teen midagi paremaks ja midagi mu toimetamise tagajärjel muutub. Viimastel aastatel olen enda jaoks avastanud ka meditatsiooni ja enda sisse vaadanud. Õppinud usaldama ennast ning vaatama, mis energiat ma maailma saadan. Kui ebaõnnestun, siis õpin.”

Küsimus: Kas teeksid karjääris midagi teisiti?
Karoli: “Ei teeks. Olen tänulik õppetundide eest.”

Küsimus: Oled öelnud, et oled introvert. Samas käid laval, juhid ettevõtet. On see õpitud oskus, rollimäng või midagi muud?
Karoli: “Olen ekstravertne introvert. Ma teeks igal hetkel kolm TED kõne 1000 inimese ees kui läheks kuskil üritusel võõra inimesega rääkima. Mulle meeldivad inimesed, aga hirm hoiab tagasi. Hirmuga tuleb aga õppida hakkama saama ning see on õpitav.”

 

Kõlas huvitavalt? Kuula meie podcasti BrainBase’i kaasasutajaga Karl Johan Vallner.

Meist

TalentHub on värbamisagentuur, mille asutajateks on pikaajalise inhouse-kogemusega personalieksperdid Reet Kaurit ja Käthe-Riin Tull. Olles oma klientidele partneriks erinevates personaliküsimustes, on TalentHubi lähenemine värbamisele keskendunud läbipaistvusele ning andmetepõhisusele. Oma podcastidega soovime värbamis- ning personalitööga seotud teadmisi ka laiemalt jagada.