VideoCV: Uus viis, kuidas värvata ning tööturul silma paista

Millega tegeleb Kristian Kalle ja värbamist digitaliseeriv ettevõte VideoCV.io? Milline näeb välja videopõhine töökuulutus? Kuidas on võimalik saada VideoCV põhjal aru, kas kandidaat on sobiv? TalentHub´i 37. podcast´i külaliseks on ettevõtte VideoCV.io tegevjuht ja kaasasutaja Kristian Kalle.

Millega tegeleb Kristian Kalle ja VideoCV?

Sarnaselt paljudele start-up´idele, sündis ka VideoCV ootamatult ette tulnud probleemist. Nimelt kui Kristian alustas oma varasemas ettevõttes värbamist, pani ta tähele, et paljud tööintervjuud luhtusid. Mis veelgi hullem: Kristian pidi ühele postitsioonile värbama aasta jooksul 13 inimest.

Pikemalt mõtlemata hakkas Kristian uurima ka teistelt värbajalt, kas ka neil on sarnane probleem ette tulnud. “Ligi kümnest suhtlusest, mis värbajatega tegin, tuli välja, et olenemata sellest, kui suur on ettevõtte, tuumprobleem on kõigil sama – liiga palju luhtunuid tööintervjuusid,” mainib Kristian.

Ühel hetkel sai selgeks, et erinevatesse portaalidesse töökuulutust üles panna polnud enam efektiivne viis, kuidas leida sobivat talenti. Siit sündiski idee luua platvorm, kus ettevõtte ning kandidaadi esimene kokkupuude oleks lühivideo teel. See tähendab, et tööandja teeks videopõhise töökuulutuse, mis aitaks kandidaadil paremini hinnata, kas see ettevõte ning töövõimalus sobiks talle. Teisest küljest, kui kandidaat saadab video teel vastuse tagasi, aitab see ka tööandjal paremini hinnata kandidaadi sobivust ning otsustada, kas kutsuda teda intervjuule või mitte.

Just sellist suhtlust tööandja ja kandidaadi vahel võimaldabki VideoCV täna. “Meie peamiseks eesmärgiks on vähendada kandidaatide arvu, kellega teed lõpuks intervjuuvooru läbi. Meil on olnud edulugusid, kus tõstame intervjuuefektiivsust 80% võrra. See on täna meie tiimi peamiseks inspiratsiooniks,” mainib Kristian.

Milline näeb välja videopõhine töökuulutus?

Kristiani sõnul peab esiteks ettevõte ise tegema videopõhise töökuulutuse. See on hea viis, kuidas ennast lähemalt tutvustada ning luua selgem pilt, milline näeb välja töö sisu ning kuidas ettevõttes töötada on. “Antud video maksimaalseks pikkuseks on kolm minutit. Küll aga oleme enda analüüsi põhjal näinud, et poolteist minutit on ideaalseks video pikkuseks,” sõnab Kristian.

Kui küsida, kas VideoCV aitab ettevõtetel ka videot luua, vastab Kristian, et nende eesmärgiks on pakkuda omapoolseid soovitusi. “Meil pole siiamaani olnud ühtegi ebaõnnestunud videot,” mainib Kristian.

“Oleme parasjagu arendamas video monteerimis robotit, mis suunab sind tegema erinevaid klippe, alates sellest, kus näitad kontorit kuni selleni, kus kolleegid räägivad, kuidas ettevõttes on töötada. Nende klippide põhjal paneb robot lõpuks ise video kokku.”

“Lähitulevikus plaanime sisuloome näol hakata koolitama kandidaate, kuidas teha edukalt videoCV-d. Teisest küljest õpetame ka värbajaid, mida kandidaadi juures hinnata.”

Kui küsida, kas VideoCV on mõeldud ainult noortele, pole Kristiani sõnul see kindlasti nii. “Meie kandidaatide hulgast leidub inimesi igasugusest vanusegrupist.

Kuidas on võimalik saada VideoCV-ga aru, kas kandidaat on sobiv?

Kristiani sõnul pole värbamisotsust võimalik teha ühe video põhjal – see otsus tuleb ikkagi langetada pärast intervjuusid ja võimalikku kodutööd. Pigem aitab VideoCV sinul kui värbamisjuhil aru saada, kas soovid kandidaati kutsuda intervjuule või mitte. See kõik on suur ajavõit – selle asemel, et kulutada paar tundi intervjuule, saad aru mõne minutiga, kas on üldse mõtet kandidaadiga lähemalt vestelda.

Samas aitab VideoCV sul hinnata mõningaid oskusi, mida traditsiooniline CV ei võimalda. Näiteks on sul võimalik küsida kandidaadilt, et ta vastaks video teel küsimusele võõrkeeles. See aitab luua selge pildi, milline on kandidaadi keeleoskus enne, kui ta pikemale intervjuule üldse tuleb.

Lisaks mainib veel Kristian, et VideoCV aitab ka müügirollidele paremini värvata. Näiteks saad sa anda kandidaadile praktilise ülesande müüa sinu ettevõtet video teel ühe minuti jooksul. Antud tüüpi ülesanded annavad võimaluse ennast tõestada ka vähemkogenenud kandidaatidele.

Siinkohal mainib Kristian, et kindlasti pole VideoCV mõeldud keeruliste rollide värbamiseks. Osades rollides töötab ainult sihtotsing ehk headhunting, eriti siis, kui mitu ettevõtet otsivad taga ühte ja sama inimest.

Videopõhine CV ja diskrimineerimine

On olemas riike, kus CV peale ei tohi panna endast piltigi. Seega võib videopõhise CV puhul tunduda mõningatele kandidaatidele, et neid võidakse selle põhjal rohkem diskrimineerida. Sellele vastab Kristian, et kui tööandjal on plaanis kedagi diskrimineerida, teeb ta seda varem või hiljem niikuinii. “Pigem on maailm liikumas suunas, kus diskrimineerimist ei toimu.”

Teatavasti võib värbamises tulla ette olukordi, kus me isegi alateadlikult diskrimineerime. Seda on võimalik testida lingil Harvard Implicit Association Test.

Milliseid uuenduslikke värbamismeetodeid oled sina kasutanud? Anna meile teada!

Meist

TalentHub on värbamisagentuur, mille asutajateks on pikaajalise inhouse-kogemusega personalieksperdid Reet Kaurit ja Käthe-Riin Tull. Olles oma klientidele partneriks erinevates personaliküsimustes, on TalentHubi lähenemine värbamisele keskendunud läbipaistvusele ning andmetepõhisusele. Oma podcastidega soovime värbamis- ning personalitööga seotud teadmisi ka laiemalt jagada.