Tehniline värbamine: Kuidas värvata efektiivselt tehnilisi rolle?

Tehniline värbamine: kuidas värvata efektiisvelt tehnilisi rolle?

Millised on hea värbaja ning sourcer´i omadused? Millised tööriistad on kasulikud värbamisel? Kuidas läheneda tehnilistele värbamisprojektidele? TalentHub’i 38. podcast’i külaliseks on meie oma värbaja ja hinnatud tiimijuht Ave Arras.

Ave IT värbamiskarjäär sai alguse 2017. aastal, mil ta saadeti oma tolleaegse organisatsiooni poolt sourcing summit konverentsile. Enne seda teadis ta ehk vaid nii palju, kui oli iseseisvalt teema kohta internetist otsinud. Kuid siis avanes tema ees süvitsi kogu värbamismaailm – tulemuseks võidud erinevatel mainekatel sourcing hackathon´idel

Seekordne podcast on tavapärasest ehk pisut tehnilisem ning arutame, mida tähendavad värbamisega tihedalt põimuvad mõisted sourcing ja full-cycle ning millised omadused on ühe eduka värbaja puhul olulised. Samuti jagab Ave praktilisi soovitusi ja nippe, mida värbamisprotsessis kasutada.

Millised on hea värbaja ning sourcer´i omadused?

Ave sõnul peaks hea värbaja olema hea inimestetundja, kes mõistab inimese motivatsiooni ka siis, kui tema ise veel seda ei taju. Samuti peaks ta olema suurepärane intervjueerija ja läbirääkija. 

Parimal sourcer´il peaks Ave hinnangul olema hea detektiivioskus, tänu millele suudab ta leida üles just need kõige-kõige õigemad profiilid. Samuti oskab hea sourcer sihtotsingut tehes kandidaatidele isikupäraselt läheneda ning tekitada nendes huvi pakutava suhtes. Hea sourcer peaks tundma turgu, oskama ennustada ette trende ning olema ka üldiselt laia maailmavaatega. Hea müügioskus tuleb Ave sõnul kasuks mõlemas rollis.

Eestis kasutavad tema hinnangul enamus ettevõtteid full-cycle värbajaid, mis tähendab seda, et ühel inimesel tuleb tegutseda nii projekti sourcingu kui ka värbamise faasis.

Selleks, et saada heaks värbajaks, ei pea osalema erinevatel tasulistel konverentsidel. Väga palju leidub kvaliteetseid podcaste ning toetavaid kogukondi Facebookis ja Linkedinis, Discordis ning Slackis. Suure huvi korral leiab olulist informatsiooni ka Googeldades, mainib Ave.

Kasulikud värbamistööriistad

Ave iseloomustab ennast kui uudishimulikku inimest, kes tahab kõike süvitsi proovida ja katsetada. Seda ka uute tööriistade puhul. Tema lemmikud on just sellised programmid, mis tema kui värbaja elu lihtsamaks teevad. Allpool on lisatud tööriistad, mis Ave välja tõi:

– Recruiter – Boolean builder

Glossary Tech – selgitab tehnilisele värbajale lihtsas keeles lahti arendajate profiilidel paiknevad tehnilised terminid

OneTab – liidab kõik browseri aknad üheks linkide listiks kokku

Extensity – võimaldab kiirelt brauseri laiendusi sisse/välja lülitada, et brauseri kiirust tõsta

– Reklaamiblokeerijad

– Erinevad e-mail trackerid MixMax ja Snov.io – annavad sulle teada, kas keegi on sinu e-kirja avanud.

– Ave laiendatud tööriistapagasi leiab SIIT

Kuidas läheneda tehnilistele värbamisprojektidele?

Tehniliste rollide puhul on turul tööpakkumisi rohkem kui häid kandidaate leidub. Näiteks saavad arendajad keskmiselt 5-10 tööpakkumist nädalas. Nõudlus heade kandidaatide järele on tihe, mis tähendab, et ettevõtted peavad leidma viise, kuidas kandidaatidele silma paista

Ave sõnul tuleb eelkõige jääda inimesteks. See tähendab, et enne kui sa kellegile kirjutad, võta piisavalt aega kandidaadi profiil läbi lugeda. Veendu, et sinu kiri on asjakohane ning läheb õigele inimesele. See toob ka positiivse vastuse.

Ei tasu ka unustada traditsioonilisemaid lähenemisviise. Igal juhul tuleb kasuks, kui värbajal on lai võrgustik tutvusi – sest tihtipeale täidetakse tehnilised rollid just isiklike soovituste kaudu. Samas ei tohi unustada ka kohalikke tööportaale ja potentsiaalseid kandidaate, kes end nendes nähtavaks on teinud.

Work smart, not hard!

Viimaks rõhutab Ave värbamisplaani olulisust. Kuna konkurents parimate kandidaatide järele on tihe, annab plaani tegemine ning selle järgimine tugeva eelise.

See tähendab, et enne värbamisprojekti alustamist, mõtle enda jaoks läbi terve värbamisprotsess ning pane see kirja. Sealhulgas mõtle, milline saab olema sinu sourcing strateegia, milliseid märksõnu ning kanaleid plaanid kasutada. 

Seda, kui kaua värbamisprotsess tegelikut kestab, pole sul võimalik teada. Plaani tegemine ning kirja panemine tagab selle, et sa ei pea kunagi alustama täiesti algusest. 

Meist

TalentHub on värbamisagentuur, mille asutajateks on pikaajalise inhouse-kogemusega personalieksperdid Reet Kaurit ja Käthe-Riin Tull. Olles oma klientidele partneriks erinevates personaliküsimustes, on TalentHub’i lähenemine värbamisele keskendunud läbipaistvusele. Oma podcast’idega soovime värbamis- ning personalitööga seotud teadmisi ka laiemalt jagada.